Sot ka filluar rivitalizimi i rrugës nga ura e Binçës në Kabash, ku për së afërmi fillimin e punimeve e ka përcjellur kryetari i komunës së Vitisë Sokol Haliti me bashkëpunëtorë, e ku u prit nga qytetarët e këtyre dy lokaliteteve. Kryetari Haliti u shpreh se rivitalizimi i kësaj rruge është edhe një projekt tjetër madhor pas rrugës Viti – Sllatinë, ku dje kanë filluar punimet për asfaltim. Ai tha se kjo rrugë ka një rëndësi të veçantë për banorët e këtyre lokaliteteve dhe se edhe më tej komuna e Vitisë do të vazhdojë me asfaltimin dhe rivitalizimin e…

Read More

Një video që është shfaqur në internet thuhet se tregon një vajzë ruse duke qarë në mënyrë të pakontrolluar, ndërsa babai i saj hip në një autobus për t’iu bashkuar luftës në Ukrainë në mes të shtytjes së mobilizimit masiv të Vladimir Putinit. Presidenti rus “ka hapur rrugën” që deri në 1 milion rusë të rekrutohen në forcat e armatosura dhe të dërgohen për të luftuar në Ukrainë. Dhe sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pamjet tregojnë një fëmijë, në dukje një vajzë, duke bërtitur – por nuk shihet – pas një prej rekrutëve që thotë: “Baba, mirupafshim. Të…

Read More

Maqedonia e Veriut nuk ndihet e rrezikuar nga kërcënimet e Rusisë pas vendimit të presidentit rus, Vladimir Putin, për mobilizimin e 300.000 rezervistëve që t’i bashkohen luftës në Ukrainë. Megjithatë shteti maqedonas thotë se me vëmendje po ndjek zhvillimet për shkak të përpjekjeve të vazhdueshme të Moskës për të nxitur tensione në rajon, përfshirë edhe Maqedoninë e Veriut. Ministria e Mbrojtjes e Maqedonisë së Veriut në një përgjigje me shkrim për Radion Evropa e Lirë, tha se nuk sheh ndonjë rrezik për sigurinë e vendit nga deklarata e Putinit se “Rusia po lufton kundër Perëndimit në Ukrainë”, dhe se…

Read More

Raste mërgimtarësh nëpër botë Shumë shqiptarë jetojnë në vende të ndryshme të botës, të cilët kanë arritur suksese në fusha të shumta. Së fundmi, është një rast që po bënë bujë në Shqipëri, pikërisht me një mërgimtar nga Irlanda, transmeton albinfo.ch. Ani pse ishte shef i një kafe brenda aeroportit të Irlandës, ai derisa ishte duke pastruar dyshemet pranë aeropotit, u ndal dhe e ftoi për kafe moderatorin e Shqipërisë, Blend Fevziu. Postimi i tij i plotë nga Blendi Fevziu: La mënjane makinën e vogël mbi të cilën po pastronte dyshemenë e aeroportit të Balfastit në atë orë të…

Read More

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë shpreh shqetësimin e saj lidhur me vazhdimin e grevës së mësimdhënësve të sektorit publik në javën e katërt si dhe mungesën e vullnetit për gjetje të kompromisit që do t’i jepte fund grevës. Mosmbajtja e mësimit në sektorin publik çon në pasoja shumëdimensionale në shoqërinë kosovare, përfshirë edhe performancën akademike të nxënësve. “Migrimi i madh i popullsisë përgjatë viteve të fundit – konfirmuar edhe nga institucionet vendore por edhe ato ndërkombëtare- si reflektim i zhgënjimit social dhe të kërkuarit të perspektivës për jetë më të mirë jashtë vendit, përkeqësohet më tej në situatën aktuale…

Read More

Vitin e ri shkollorë 2022-2023 e karakterizon funksionalizimi I ditarëve elektronik. Vitin e kaluar ditarin elektronik e kanë përdorur vetëm mësimdhënësit në shkollën fillore Abdulla Krashnica në Miratoc si provë përdorimi duke e patur paralelisht me ditarin fizik. Ndërsa shkollat e tjera fillore dhe te mesme në Preshevë nuk e kanë shfrytëzuar mundësinë e parapërgatitjeve për këtë sfidë që nuk është e lehtë ka thënë kështu gjatë një interviste për Blic Presheva, Shukri Ymeri, kryetar I aktivit të drejtorëve të arsimit parafillorë, fillorë dhe të mesëm. Sipas Ymerit në përgjithësi shkollat shqipe në komunën e Preshevës në këtë drejtim…

Read More

Njësia Rajonale e Komunikacionit Rrugor dhe Stacionet Policore të DRP në Gjilan për një javë kanë shqiptuar 1,403 gjoba për kundërvajtjen të ndryshme. Sipas një njoftimi thuhet se gjobat për kundërvajtje janë shqiptuar për mos respektimi i shpejtësisë, tejkalim në vijë të plotë, drejtimi  nën ndikimin e alkoolit, drejtimi i mjetit pa patentë shofer, mos mbajtja e distancës, gjendja jo e rregullt teknike e automjetit, skadimi i afatit të regjistrimit, përdorimi i telefonave mobil, xhamat e errët, brezit të sigurisë etj. Po ashtu në kuadër të këtyre planeve janë ndërmarr aktivitete edhe në hetimin e 20 aksidenteve të komunikacionit…

Read More

16-vjeçari Erind Shkambaj nga Shkodra është bërë i njohur brenda disa orëve në rrjetet sociale pas gjestit të tij të pazakontë. Ai gjeti një portofol brenda të cilit kishte 6 mijë të cilin e dorëzoi në polici. Ai tregoi për Euronews Albania se pasi e kishte gjetur në rrugë, kishte pritur 30 minuta në rrugë për të zotin e portofolit përpara se të shkonte në polici. Adoleshenti u shpreh se nuk kishte hezituar për asnjë moment t’i dorëzonte paratë, pasi siç tha familja e ka edukuar se e vetmja para që vlen është ajo që fitohet me djersë. “Atë…

Read More

“Komisioni i LDK-së për Arsim beson se Alban Hyseni si kryetar i Gjilanit, duke dashur të zgjidh problemin e nepotizmit në DKA, përmes shkarkimit të një drejtoreshe, u mundua të mbuloj nepotizmin në gjithë qeverinë e tij”, thuhet në një reagim të Komisioni për Arsim të LDK-së në Gjilan. Në reagimin e plotë, thuhet: Edhe ajo pak masë përkushtimi nga ana e ish-drejtoreshës së DKA-së në Gjilan u shua, për t’i lëshuar vend mosdijes dhe joprofesionalizmit që po rezulton në mbetjen e vendeve të lira të punës, e që për pasojë, sikur edhe nesër të fillonte mësimi, në shumë…

Read More

Kryetari i Komunës së Kamenicës, Kadri Rahimaj, ka nënshkruar Marrëveshje Bashkëpunimi me Drejtorin e Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore, Arton Hoxha. I pari i komunës ka thënë se arritja e objektivave të përbashkëta si dhe realizimi i projekteve që synojnë promovimin e trashëgimisë kulturore, janë synimet për të cilat do të kontribojnë të dy palët. “Katalogu “Trashëgimia Kulturore e Komunës së Kamenicës” është projekti i radhës të cilin do ta jetësojmë në bashkëpunim me Qendrën Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Gjilan. Bashkë me drejtoreshën për Kulturë, Rini dhe Sport, znj.Rinë Matoshi, kemi vizituar këtë qendër me ç’rast jemi mirëpritur…

Read More