Author: admin

Sot Kuvendi Komunal i Vitisë, ka mbajtur mbledhjen e dhjetë të rregullt. Me këtë rast fillimisht kryesuesi i kuvendit Bekim Azizi, i ka njoftuar të pranishmit lidhur me vlerësimin e ligjshmërisë së akteve të fundit të nxjerrë nga Kuvendi Komunal i Vitisë. Në këtë seancë këshilltarët komunal janë furnizuar me laptop nga Komuna e Vitisë, me qëllim që ata të mund të shfrytëzojnë materialin elektronik dhe të mos shpenzohet para në shumëzimin e dokumenteve për çdo mbledhje. Përndryshe në këtë seancë, pas pyetjeve të parashtruara nga anëtarët e këtij Kuvendi dhe përgjigjejet e marrë nga ekzekutivi, janë shqyrtuar dhe…

Read More

Kryetari i Komunës së Kamenicës, Kadri Rahimaj së bashku me zyrtarin për Trashëgimi Kulturore, Petrit Matoshi, kanë pritur në takim përfaqësuesit e GUIDEKS – Asociacioni i Guidave Turistike të Kosovës. Në këtë takim është diskutuar për përfshirjen e Komunës së Kamenicës në hartën turistike kosovare, promovimin e aseteve të Kamenicës në GuideKS dhe nëpërmjet tyre edhe në rrjetin e guidave evropiane, si dhe për mundësinë e trajnimit dhe certifikimit të të rinjëve kamenicas për guida turistike. I pari i komunës, Kadri Rahimaj ka thënë se do të shqyrtojnë mundësinë e bashkëpunimit në mënyrë që Kamenica të promovohet sa më…

Read More

Kryetari i komunës së Vitisë Sokol Haliti, ka vizituar disa projekte që janë duke u kryer nëpër fshatra të ndryshme të komunës së Vitisë. Fillimisht ka vizituar Fshatin e Ri, ku po bëhet rregullimi i trotuarit, rivitalizimi i shkollës, rregullimi u fushës sportive me rrethoja dhe tribina, më pas ai ka vizituar edhe disa projekte të tjera në të cilat është duke u punuar, si: – Rregullimi i rrugës Fshati i Ri – Çifllak – rruga Tërpezës – Hapja e kanaleve dhe përrockave në fshatin Pozheran, prej lagjes së Muhaxherëve deri tek Pasishta dhe tek përrocka që kalon përmes…

Read More

Me ftesë të qytetit Dijon dhe Dijon-Metropole, në bashkëpunim me Asociacionin e Komunave të Kosovës dhe Ambasadës Franceze në Kosovë, kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni, po qëndron në Francë, ku ishte pjesë e takimit ndërkombëtar Francë-Ballkan, bashkë me Kryetarin e komunës së Dijonit, François Rebsamen dhe përfaqësues të zgjedhur vendor dhe nga Franca, në konferencën “Fokusimi në procesin e anëtarësimit, përditësimi mbi negociatat, konteksti ndërkombëtar, rruga përpara, ndikimi dhe pritshmëritë në nivel lokal”. Kryetari Hyseni ka thënë se nën kujdesin e qeverisë së Francës dhe AFCCRE, ky takim është planifikuar si një takim për bashkëpunim rajonal në Ballkanin…

Read More

( Nga fjala e kryetarit të SHBP-Dega në Gjilan, Selajdin Abdullahu, në tubimin përkujtues për atdhetarin e devotshëm, Sabit Rexhepi ) E nderuara familje e Sabit Rexhepit! Të nderuar pjesemarrës të këtij tubimi! Jemi tubuar për të përkujtuar veprimtarin e Lëvizjes Clirimtare, Sabit Rexhepin, njeriun i cili i kushtoi gjithë jetën e tij çlirimit të vendit- atdheut të tij të shtrenjtë e të dashur. Sabit Rexhepi u lind më  07. 03. 1947 në Skifteraj të  Komunës së Vitisë. Ka mbaruar shkollen fillore në fshatin e tij dhe në qytetin e Vitisë, kurse shkollen e mesme të tekstilit në Gjilan…

Read More

Ylli i Republikës së Kosovës, Xherdan Shaqiri, sot nuk u paraqit për shkak të një shqetësimit të vogël që kishte, por me gjasë është ruajtur për takimin vendimtar kundër Serbisë, që luhet më 2 dhjetor në orën 20.00 në kuadër të xhiros së tretë të Grupi G të Kampionatit Botëror. Gazetarët serbë tentuan të marrin deklaratë nga ylli ynë, por ai nuk i bëri hesap! Ky është Xherdan Shaqiri, trimi ynë. Media serbe shkarravisin, madje thonë se Shaqiri është i vendit të tyre.  “Xherdan Shaqiri nuk e ndal sjelljen e tij të turpshme. Këtë herë ai nuk është sjellë…

Read More

Shpendi Topollaj Nuk dua të zgjatem në këtë shkrim, duke kujtuar poshtërsitë e dhelpëritë e diplomacisë evropiane që në kundërshtim me realitetin, dëshirën, sakrificat, përpjekjet dhe deri luftërat e shqiptarëve për liri e bashkim kombëtar, lanë jashtë trojeve tona Kosovën dhe Çamërinë, pa folur për treva të tjera historikisht shqiptare. Nuk do të ndalem as te momenti i aneksimit të Kosovës Mbretërisë Shqiptare në vitin 1941, pasi ashtu i leverdiste Viktor Emanuelit të tretë, gjë që nuk e ndryshuan as pushtuesit nazistë. Po ashtu, nuk dua ta lodh lexuesin me lënien e Kosovës nga ana e komunistëve shqiptarë, nën…

Read More

Kapiteni i kombëtares së Zvicrës, Granit Xhaka, iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve, pas humbjes së ekipit të tij ndaj Brazilit (0:1). I pyetur nëse do të ketë një motiv shtesë kundër Serbisë, Xhaka tha: “Për mua nuk ka rëndësi nëse luaj kundër Serbisë, Brazilit apo Kamerunit. Unë jam profesionist, si të tjerët këtu. Gjithmonë qasem njësoj”. Ai nuk mund të krahasojë Serbinë katër vjet më parë dhe tani. “Është e vështirë të thuash. Serbia ka kualitete të ndryshme se Brazili që luan në terren gjatë gjithë kohës, por Serbia e ka Mitroviqin, është i rrezikshëm në krahë”. Xhaka i…

Read More

Nga: Jorge Luis Borges Përktheu: Bajram Karabolli Unë besoj se ekzistojnë vetëm individët: gjithë të tjerat, nacionalitetet dhe klasat shoqërore janë thjesht komoditete intelektuale. Iluzionet e patriotizmit nuk kanë fund. Në shekullin e parë të erës sonë, Plutarku u tall me ata që deklaronin se hëna e Athinës qenkësh më e mirë nga hëna e Korintit; Miltoni, në shekullin XVII, vuri në dukje se Zoti paskësh zakon t’u shfaqej së pari anglezëve të Tij; Fichte, në fillim të shekullit XIX, deklaronte se të kesh karakter dhe të jesh gjerman është, padiskutim, e njëjta gjë. Këtu, tek ne, nacionalistët gëlojnë;…

Read More

Gjykata Themelore në Gjilan ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Gjilanit, duke i caktuar masën e paraburgimit prej 30 (tridhjetë) ditë të pandehurve I. F., I. Sh. dhe R. V. Ekziston dyshimi bazuar se i pandehuri I. F., me datë 26 nëntor 2022, në intervalin kohor prej orës 10.00-11.00 minuta, në ordinancën private, në cilësinë e mjekut Defektolog –Logoped, haptas ka përdorur metodë të pa përshtatshme për trajtim dhe nuk ka zbatuar rregullat e profesionit të logopedit, ashtu që gjatë seancës për trajtim të fëmijut të moshës 3 vjeçare, me gjendje të autizmit, ndaj të njëjtës ka përdorur…

Read More