Drejtoria e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale në Gjilan ka bërë të ditur se më 10 gusht do të fillojë faza e dytë e dezinsektimit hapësinor dhe do të zgjasë deri më 15 gusht. Drejtoresha e Shëndetësisë, Aurorë Osmani, ka njoftuar se dezinsektimi do të bëhet nga ora 19:30 deri në ora 24:00, ndërkaq ka kërkuar nga qytetarët që gjatë kësaj kohe t’i mbajnë dritaret e mbyllura që të mos futen mushkonjat (insektet) brenda. “Faza e dytë e dezinsektimit fillon nga lagja “Zabeli” gjegjësisht nga kolektori ku zakonisht është burim i mushkonjave dhe insekteve tjera, për të vazhduar përgjatë lumit…

Read More

Nga Albert Rakipi ”What should be done to end this drama where the Albanian Question is caught up?” (Çfarë duhet bërë për t’i dhënë fund dramës në të cilën ka ngecur çështja kombëtare Shqiptare?) Kësaj pyetjeje, të shtruar nga Akademia e Shkencave e Republikës së Shqipërisë, në platformën e saj të vitit 1998, për zgjidhjen e çështjes kombëtare, i është “përgjigjur” njëzet vjet më pas Kryeministri i Shqipërisë dhe i është përgjigjur dy herë. Së pari, më 18 shkurt 2018, gjatë festimeve jubilare për dhjetëvjetorin e Pavarësisë së Kosovës. Duke folur në seancën plenare të Parlamentit të Kosovës, Kryeministri Edi…

Read More

NGA REMZI LIMANI Remzi Limani: Pak fjalë mbi poezinë e Skënder Sherifit, lexuar në librin e tij LOVE SONGS.Në leximin e parë të librit “Love songs” të autorit Skënder Sherifi, që në krye të diskursit poetik e hasim femrën dhe konturat e mendimeve për të bukurën e cila na vret këndshëm. Poeti ynë respektiv, Skënder Sherifi, në librin e tij “Love songs” na shpalos të bukurën deri në atë shkallë, saqë vetëm qetësia e shpirtit mund ta dëgjojë. Z. Sherifi, pamëdyshje me gjilpër shpirti qëndis mbi madhështinë e dritëhijeve spektakulare, me të cilat ngrihet trupi i femrës në përjetësi…

Read More

Rusia tani mund të përballet me vështirësi “të jashtëzakonshme” ushtarake në Ukrainë, sipas një politikani evropian, pasi ndihma nga aleatët mund të kthejë situatën në konflikt disamujor. Furnizimi me ndihmë ushtarake për Ukrainën nga Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera thuhet se po koordinohet në një “bazë” të SHBA-së pranë Shtutgartit, Gjermani, shkruan Newsweek, përcjell Telegrafi. Po sipas Newsweek, SHBA-të tani po ndihmojnë rreth 50 vende që të ofrojnë një ndihmë të tillë për Ukrainën, sipas një raporti nga transmetuesi publik gjerman, Deutsche Welle (DW). Duke folur për DW të shtunën, Nico Lange, një ligjvënës gjerman dhe shef…

Read More

Eksperti amerikan Edward P. Joseph është shprehur se nisma Open Balkan minon Procesin e Berlinit dhe i jep më shumë fuqi ekonomike dhe politike Serbisë. Sipas tij, në një intervistë për DW ambiciet nacionaliste serbe janë shqetësuese. DW: Joseph, ju keni një eksperiencë të gjatë pune në vendet e Ballkanit Perëndimor. Si e konsideroni nismën Open Balkan? Pyetja juaj vjen në kohën e duhur. Anëtarët e Senatit të SHBA-së sapo kanë prezantuar legjislacionin për Ballkanin, që përfshin propozimin për “vlerësimin e nismave bashkëpunuese rajonale, siç janë nisma Open Balkan dhe ‘Tregu i Përbashkët Rajonal i Ballkanit Perëndimor’”. Rreziqet e…

Read More

Gjatë këtij viti remitencat kanë arritur në 445 milionë euro. Milionat e bashkatdhetarëve të dërguara në Kosovë tash e 20 vjet kanë qenē infuzion i ekonomisë e mirëqenies në Kosovë. Ata po vazhdojnë të dërgojnë para në vendlindje derisa tashmë po ftohen nga institucionet edhe si investitorë, transmeton Albinfo.ch. Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikë së Kosovës (BQK), Fehmi Mehmeti, foli edhe për remitencat dhe tha se ato janë një ndër komponentet të rëndësishme për përkrahje të familjeve të Kosovës. “Rigjallërimi me të cilin u karakterizuan konsumi dhe investimet gjatë vitit 2021 kryesisht mbështetet në lehtësimin e masave kufizuese…

Read More

Njëri nga shtatë nënkryetarët e sapozgjedhur të Kuvendit të Serbisë është Bozhidar Deliq, gjenerali në pension që ka udhëhequr një brigadë gjate luftës në Kosovë ku ndodhën krimet më të rënda kundër shqiptarëve. Përveç reagimit nga Kosova, kundër këtij emërimi janë deklaruar edhe aktivistë të të drejtave të njeriut në Serbi. Aktivistja Natasha Kandiq thotë se janë dokumentuar mbi dy mijë civilë të vrarë në zonat ku ka komanduar Deliq. Gjenerali në pension i cili ka udhëhequr një brigadë gjate luftës në Kosovë ku u ndodhën krimet më të rënda ndaj shqiptarëve, Bozhidar Delliq, tani është një nga shtatë…

Read More

Amir Rrahmani ka thënë se është nder të jesh kapiten i Kosovës. Mbrojtësi nga Prishtina ka folur për kanalin e klubit në Facebook. “Është nder të jesh kapiten i Kosovës”, ka thënë Rrahmani. Ai nuk ka folur shumë për të ardhmen e tij. “Jam i fokusuar në fushë”, ka shtuar Rrahmani. Kapiten i parë i Kosovës është portieri Samir Ujkani. Por, në mungesë të paraqitjeve të Ujkanit, shiritin e kapitenit po e bartë te Kosova, Amir Rrahmani.

Read More

Nga Halil Matoshi (shkrim i publikuar në tetor të vitit 1997, në Javoren Politike Shqiptare “Zëri”) 9 tetori 1997 shqiptarët sërish i la pa kurorë! Akademia Suedeze “zbuloi” edhe një ‘yrnek’ prej artisti “krejtësisht” të panjohur për ne shqiptarët e vetëmjaftueshëm. Ylli shqiptar Ismail Kadare që kaherë është ngritur në zenitet e letrave të përbotshme, megjithatë nuk u ngrit në Nobel … Ai vazhdon ta shkruajë dhe të flasë: “Gjithmonë i jam lojal atdheut tim dhe kombit tim” – deklaroi Kadare për “Zëri”, të martën, më 8 tetor, si përgjigje disa qarqeve shkrimtarësh evropianë që e akuzojnë Kadarenë si…

Read More

Dr. Floran Sahiti arriti të përfundojë programin e Doktoratës me shumë sukses duke e bërë mbrojtjen e tezës së doktoratës më datë 2 Gusht 2022 Floran Sahiti, 30-vjeçar, i lindur në Gjilan, Kosovë, ka përfunduar studimet në Fakultetin e Mjekësisë, Dega Mjekësi e Përgjithshme në Universiteti i Prishtinës në vitin 2016, ku ka mbrojtur temën e diplomës nga fusha e mjekësisë bioeksperimentale nën udhëheqjen e Profesor Ramadan Sopit, rezultate të cilat janë përfshirë në punimin e publikuar në linkun vijues: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ppul.25848 . Gjatë studimeve Dr. Sahiti ishte fitues i bursës për shkëmbim studentor përmes programit Erasmus Mundus, ku përfundoi një vit…

Read More