Author: admin

Kryetari i komunës së Vitisë, Sokol Haliti, ka pritur sot në takim pjestarë të policisë së Kosovës, nga stacioni policor në Viti, si dhe nga policia Regjionale në Gjilan, të cilët kanë prezantuar raportin vjetor të punës për vitin 2022. Në këtë takim, të pranishëm ishin komandanti i Stacionit Policor në Viti, kapiten Afrim Halili, drejtori i policisë Regjionale në Gjilan, kolonel Agron Rukiçi, drejtori i Hetimeve Rajonale, Remzi Azemi, përfaqësues e pjestarë të policisë në Viti, përfaqësues të institucioneve lokale, përfaqësues të bashkësive fetare, përfaqësues lokal të akterëve të sigurisë dhe përfaqësues nga shoqëria civile. Me këtë rast…

Read More

GJON KEKA Kosova tani po hynë në një fushë të re dhe komplekse në procesin e bisedimeve për normalizmin dhe mbi të gjitha për pranimin e realitetit të Kosovës së pavaruar nga ana e Serbisë, realitet ky i forcuar edhe me anë të vendimit të gjykatës së GJND-së. Tani kur bota gjendet në mjegullën e saj të luftërave e krizave si dhe përpjekjeve për hedhjen e vijës ndarëse të një rendi të Ri ndërkombëtar në botë, është aktualizuar edhe porblemi i Kosovës, dhe i rregullimit të raporteve ndërshtetërore në kuadër të një noramlizimi e njohje në mes të Kosovës…

Read More

E ardhmja e Adnan  Januzajt  mund të jetë në Turqi. Gazetari i njohur, Gianluca Di Marzio, ka raportuar se reprezentuesi belg është në bisedime me Istanbul Basaksehir. Bisedimet po vazhdojnë për të gjetur një marrëveshje, teksa tani për tani nuk ka diçka konkrete. Januzaj është pjesë e Sevillas nga viti i kaluar. Ai ka kontratë të vlefshme deri në verën e vitit 2026. 27-vjeçari nuk po gjen hapësira në formacionin e Jorge Sampaolit, teksa këtë sezon ka regjistruar vetëm dy paraqitje në La Liga. Mbetet të shihet në vazhdim nëse do të arrihet një marrëveshje mes tij dhe klubit…

Read More

Biser Mehmeti Edhe pse kishin kaluar disa vite prej asaj dite të kobshme gjatë së cilës e kishte mposhtur vdekjen relative, komandant F. e kishte të vështirë ta dëbonte nga imazhi çastin kur me sytë e tij e kishte parë ushtarin e armikut si ishte hedhur mbi trupin e tij si të një ujk i tërbuar. Nëpër tisin e një errësire të tejdukshme e kishte parë si e kishte goditur disa herë me një thikë të mprehtë nëpër trup duke i shkaktuar dhimbje të tmerrshme. Si në ëndërr e ndjen krahun e djathtë si i shkëputej me vështirësi të madhe…

Read More

Raportohet se në ambientet e sallës “Nënë Tereza” pranë Kishës “Zoja Pajtore“ në Southfield, Michigan, u nënshkrua marrëveshja e bashkëpunimit mes shoqatës “Komuniteti Shqiptar” në Michigan, e përbërë nga përfaqësues të shoqatave “Kosova” dhe “Jehona e Malësisë”, me kompaninë më të madhe në botë për pije freskuese Coca Cola. Marrëveshja u nënshkrua edhe me kompaninë më të madhe të pijeve freskuese për shtetin e Michigan-it – “Leonard’s Syrups”, përcjell albinfo.ch. Në emër të Shoqatës Komuniteti Shqiptar në Michigan kontratën e nënshkroi kryetari i shoqatës, Gjevalin Gegaj, nga kompania Coca-Cola, Joshua Bennett, ndërsa në emër të kompanisë Leonard’s Syrups, Lucas…

Read More

Policia e Kosovës njoftoi të mërkurën për një rast të dhunimit që ka ndodhur në Mitrovicë dhe një rast të sulmit seksual që ka ndodhur në Gjakovë. Siç bëhet e ditur, një vajzë në Mitrovicë ka raportuar se ishte dhunuar nga një person të hënën. “Mitrovicë 30.01.2023-23:00. Me datë 01.02.2023. Viktima femër kosovare ka njoftuar se ishte dhunuar nga i dyshuari mashkull kosovar”, thuhet në raportin policor. Viktima ka pranuar tretman mjekësor, ndërsa i dyshuari është arrestuar dhe pas intervistimit, me vendim të prokurorit dërgohet në mbajtje. Ndërsa, në Gjakovë është arrestuar një i mitur pasi dyshohet se ka…

Read More

Daniel Smith, eksperti i pavarur për marrëdhëniet ndërkombëtare dhe sigurinë, me fokus në vendet e Ballkanit Perëndimor, ka deklaruar se presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, duhet ta kuptojë se njohja e pavarësisë së Kosovës nuk është çështje kompromisi, por njohje e realitetit, për të cilin edhe vetë Vuçiqi është i vetëdijshëm. Në një intervistë për këtë medium serb “Danas”, Smithi është shprehur se tashmë nuk është sekret që Vuçiq po e shfrytëzon temën e Kosovës për të shpëtuar nga problemet reale me të cilat ballafaqohen qytetarët e Serbisë, jeta e të cilëve, siç tha, po bëhet çdo ditë e më…

Read More

Qeveria e Kosovës, në mbledhjen e sotme, ka vendosur që vlera monetare e koeficientit të pagave të jetë 105 euro për vitin 2023, e 110 euro për vitin 2024. “Pas këtij procesi shumë kompleks e voluminoz, është mbërritur të vlera e koeficientit për vitiin 2023 dhe ai është 105, ndërsa në janar të vitit 2024 sipas përllogaritjes së Ministrisë së Financave, Punës dhe Transfereve ai do të jetë 110 euro”, ka thënë kryeministri Albin Kurti. Sipas Kurtit, çdo vit në bazë të mundësive buxhetore, ky koeficient do të lëvizë. Ligji i ri i pagave në Kosovë pritet të hyjë…

Read More

Minna Fashion është kompani e mirënjohur në industrinë e dizajnit të veshjeve. Në vitin 2006, kur edhe është themeluar, nis veprimtarin ë biznesore në një dyqan të vogël në qytetin e Gjilanit.  Dhe që në fillim të veprimtarisë, ka synuar për të përmbushur kërkesat e klienteve. Minna Fashion kishte një hapësirë të re prodhimi, në vitin 2010, me 120 m 2, kurse në vitin 2016 ka hapur lokalin e ri në zemër të kryeqytetit të Kosovës, në Prishtinë, me një hapësirë prej 400 m2, dhe me një ekip prej 20 agjentësh të shitjes. Ndërkaq, popullariteti i dizajneve unike bëri…

Read More

Me Gala mbrëmjen e organizuar në përmbyllje të “Flakës së Janarit 2023” janë përzgjedhur më të dalluarit në të gjitha shtyllat e këtij Manifestimi Shumëkulturor, i cili mblodhi artistë nga të gjitha trevat shqiptare. Në këtë ceremoni, Leonora Morina – Bunjaku, nënkryetare e komunës së Gjilanit, në emër të kryetarit Alban Hyseni, ka theksuar se familjet Zeka, Mala, Berisha dhe familjet e dëshmorëve të tjerë meritojnë mirënjohje për kontributin dhe sakrificën e dhënë për liri. Ajo tha se gjatë këtij muaji, Gjilani ishte identiteti i artit, kulturës, muzikës, dramës dhe i të gjitha shtyllave për të cilat kontribuuan të gjithë…

Read More