Blerina Kallaba Pa dashur të zbërthej ngjarjet që në vendin tonë janë vetëm tri ditë aktuale e të furishme saqë, në njëfarë mënyre, të gjithëve na ngrenë në këmbë, megjithatë, më dhemb shpirti kur dëgjoj se sa shumë fyerje e inate kemi mes vete. Një zonjë – deputete, mbase, pa e analizuar mirë situatën, për muzikën e përdorur nga profesori, që për qëllim kishte vallëzimin, ajo është shprehur, besoj, atypëratyshëm dhe ka shprehur indinjatën e vet ndaj profesorit, pasi, sipas saj, kjo qenka degjenerim i gjeneratave të ardhshme. Megjithatë besoj se qëllimi i saj ka qenë i mirë (të…

Read More

Shqiptarët triumfalisht janë kthye në histori: Të gjallë dhe të lirë! Tashti Shqipëria e Maqedonia e Veriut, anëtare të NATO’s, janë në fazën e marrjes së statusit të vendeve kandidate për BE, Mali i Zi në NATO e Kosova me NATO-n në shtëpi, që d.m.th. se shqiptarët, me kushtetuimin e të drejtave të tyre të ligjshme në Maqedoni dhe decentralizimin e pushtetit sipas Kartës së BE-së, në Mal të Zi dhe Serbi, janë duke shkelur në epokën e tyre të artë! Halil Matoshi Sado që me ide e sjellje shpesh fëmijërore e me pak dije, me ekonomi të dështuar…

Read More

Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka bërë të ditur se javën e ardhshme pritet të formohet komisioni shqyrtues i cili do t’i trajtojë aplikimet për shtesën prej 100 euro për muajin prill, për të gjithë punëtorët e sektorit privat. Murati ka thënë në një konferencë për media të premten, se me të filluar shqyrtimi, do të nisin edhe pagesat për këtë kategori. “Prej javës tjetër do të formojnë komisionin shqyrtues që do të trajtojë të gjitha aplikimet dhe të fillojë pagesat për këtë kategori”, është shprehur Murati. Ai ka shtuar se janë drejt finalizimit të formularit për aplikim edhe…

Read More

“Duke filluar nga java e ardhshme, Goneta Jakurti do të na mbajë të përditësuar lidhur me zhvillimet më të fundit në tregjet financiare globale. Ne mezi presim njohuritë dhe këshillat e saj”, shkruan magazina german-emirates-club Goneta Jakurti, gjakovarja nga Langenthal-i i Zvicrës, është eksperte në lëmin e financave. Me një përvojë mbi dhjetëvjeçare në institucione të mëdha financiare në Zvicër dhe në Britani të Madhe, ajo, nga viti 2021, profesionin e saj e ushtron në Dubai, në kompaninë globale të nvestimeve, Asas Capital. Ditë më parë, revista e specializuar german-emirates-club (Magazine) i ka bërë një portret afirmativ Goneta Jakurtit.…

Read More

Prokurori publik ka dhënë detaje lidhur me ngjarjen tragjike të së martës (26 prill), kur çifti me origjinë nga Kosova u gjetën të vdekur në banesën e tyre në Epinal të Francës. Sipas prokurorit, deri te zënka me epilog tragjik ka ardhur, pasi bashkëshorti ka akuzuar gruan e tij për tradhti.  “Gruaja u vra nga burri i saj”, konfirmoi prokurori publik i Epinalit, Frédéric Nahon këtë të premte, pas mbledhjes së fakteve. Sipas tij, autopsia ka zbuluar disa plagë me thikë, duke përfshirë edhe plagë mbrojtëse në trupin e gruas 44-vjeçare. “Më tej thuhet se burri e theri gruan…

Read More

Një sondazh i shkurtër tregon se shumica e studentëve shqiptarë në Zvicër kanë ndjekur mësimet e gjuhës dhe kulturës së prejardhjes (HSK) Prej vitesh, raportime të ndryshme në media në gjuhën shqipe kanë treguar vazhdimisht se numri i fëmijëve me origjinë shqiptare që ndjekin mësimet në gjuhën dhe kulturën e tyre amtare (në tekstin e mëtejmë HSK) ishte shumë i ulët. Në të njëjtin rezultat kanë çuar edhe diskutime të ndryshme me prindërit e shumë fëmijëve. Të pyetur pse prindërit nuk i regjistronin fëmijët e tyre për ndjekjen e mësimeve të HSK-së, ata përgjigjeshin, ndër të tjera, se ata…

Read More

29 raste të reja të infektimit me COVID-19 janë konfirmuar të premten në Kosovë. Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë kryer 619 testime, ndërsa nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes. Janë shëruar tre qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 224.473. Në total numri i rasteve aktive në nivel vendi është 441. Në 24 orët e fundit bëhet e ditur se janë dhënë 157 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit ministria njofton se janë administruar 1.825.998 doza të vaksinës. 821.983 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë.…

Read More

Ekipi Veprues për Siguri në Bashkësi (EVSB)  në Viti , Policia e Kosovës (PK), dhe KFOR-i, Amerikanë, kanë zhvilluan fushatën e përbashkët vetëdijesuese kundër keqpërdorimimeve përmes rrjeteve sociale. Kjo fushatë  është  zhvilluar në të gjitha shkollat e Komunës së Vitisë, me vendosjen posterëve me përmbajtje  vetëdijesuese. Kësaj here fushatën e ka begatuar,dhe fuqizuar, edhe vet prezenca e KFOR-it, Amerikanë duke i dhëne fushatës i dha një pamje krejtësisht tjetër. EVSB, ka falënderuar KFOR-in, Amerikan, si dhe ka shprehur gatishmërinë, të i  bashkëngjiten aktivitetit në fjalë, p ër të ndihmuar fushatën vetëdijesuese, kundër keqpërdorimit të rrjeteve sociale, ka njoftuqar koordinatorit…

Read More

Nga Nazmi Elezi Të mërkurën (më 04 maj) kancelari gjerman Olaf Scholz do të pres në Berlin, në takime të ndara, kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Po atë ditë në Berlin me kryeministrin Kurti dhe presidentin Vuçiq do të zhvillojë bisedime edhe i dërguari i posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.   Lajmin e ka bërë të ditur zëvendës-zëdhënësi i Qeverisë gjermane, Wolfgang Büchner, të premten (sot) në Berlin, në kuadër të konferencës së rregullt për media. “Takimi i kancelarit Scholz me kryeministrin Kurti do të mbahet në orën 15:00, kurse më…

Read More

KFOR-i në bashkëpunim me Policinë e Kosovës dhe Ministrinë e Punëve të Brendshme, për tri ditë radhazi kanë vepruar për të mundësuar hapjen e rrugëve për lëvizje të qytetarëve në veri pasi ishin mbyllur disa, nga policia me synimin që të ndalet kontrabanda. Lidhur me këtë, ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka thënë se në bashkëpunim me KFOR-in kanë mbyllur sot një rrugë ilegale në veri të vendit, por në të njëjtën hapësirë në lokacion tjetër është hapur një rrugë alternative për banorët e asaj zone. Sveçla gjatë raportimit në Komisionin për Siguri ka thënë se në…

Read More