Author: admin

Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme me 20 qershor 2022 (e hënë) Rendi i ditës: Konstatimi i prezencës së anëtarëve të Kuvendit Diskutim rreth Thirrjes Publike të datës 08.04.2022 nga DKRS Debat për ndërhyrjen e ekzekutivit në procesin e ndarjes së bursave Raporti financiar i Manifestimit “Flaka e Janarit 2022” Mbledhja e jashtëzakonshme mbahet në sallën e Kuvendit të Komunës së Gjilanit, më 20.06.2022, nga ora 9:00. Kryesuesi i KK Gjilan /Arianit Sadiku/

Read More

I dërguari i Posaçëm i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak në një intervistë  për Euronews Albania deklaron se javën e ardhshme pritet marrëveshje me rëndësi sa i përket dialogut mes dy vendeve. Lajçak nuk specifikoi se çfarë konkretisht. Ai gjithashtu foli për një takim të tretë të mundshëm mes Albin Kurtit dhe Aleksandër Vuçiç në Bruksel, para verës. Çështjet e pazgjidhura mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut janë kthyer në një temë të nxehtë kohët e fundit – A shihni ndonjë shpresë për Maqedoninë e Veriut në Samitit e BE-së në qershor? Nuk ka asnjë dyshim që Maqedonia e Veriut do t’i nisë negociatat e antarësimit dhe ne shpresojmë…

Read More

Kryetari i komunës së Vitisë, Sokol Haliti, është nderuar sot me mirënjohje nga Radio Kosova e Lirë. Me këtë rast ai u shpreh se është ndjenjë e veçantë të nderohet me mirënjohje nga një institucion medial si është kjo radio. “Sot me të vërtetë ndihem shumë i nderuar të pranoj një mirënjohje nga Radio Kosova e Lirë, konkretisht nga një institucion medial që ka kontribuar shumë në informimin publik të Kosovës, në veçanti në periudhat më të vështira që është përballur vendi i ynë”, u shpreh kryetari Haliti. Kreu i kësaj komune,  e cilësuar lartë kontributin e Radio Kosovës…

Read More

Kryetari i komunës së Vitisë, Sokol Haliti me bashkëpunëtor, ka pritur sot në takim përfaqësues nga Policia e Kosovës, konkretisht Nënkolonelin Çlirim Hajdini nga Zyra Ligjore e Policisë së Kosovës dhe Kapiten Shahin Ahmetin nga Policia e Kosovës. Gjatë këtij takimi ata kanë bashkëbiseduar lidhur me procedurat e kalimit të Stacionit Policor të Vitisë, në objektin e Gjykatës në Viti. Me këtë rast në shenjë mirënjohje për kontributin e kryetarit Haliti ata kanë dhuruar atij stemën e Policisë së Kosovës. I pari i komunës tha se duhet të kemi një investim sa më të madh në policinë. “ Policia është…

Read More

Drejtoria e Bujqësisë,Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural  në  Kamenicë , pas marrjes së informatave nga disa fermerë që kanë të mbjellur sipërfaqe me kukturë të grurit, kanë hasur në paraqitjen e “Morrit të Kuq” në kallinjët e grurit. Drejtori me stafin e Drejtorisë së Bujqësisë kanë dalë në teren dhe kanë vizituar disa ngastra të mbjelura me grur, ku edhe kanë parë për së afërmi gjendjen faktike të kallinjëve të grurit,  e ku ishte paraqitur insekti i familjes Aphide(morri). Morri është me madhësi 2-4 mm (milimeter), me ngjyrë të kuqe të tejdukshme. Fermeret mund të bëjnë trajtimin me ndonjë insekticid sistemik…

Read More

Komuna e Kamenicës ka mbajtur procesin për zgjedhjen e Kryetarit dhe Anëtarëve të Këshillit Lokal në Qendra Kamenicë-Ruboci. Të pranishëm kanë qenë 24 pjesëmarrës në takim, ku me 18 vota është zgjedhur Kryetar i Këshillit Lokal Ruzhdi Qehaja, ndërsa anëtarë të Këshillit janë zgjedhur Sejdi Ajvazi, Hamdi Tahiri, Sabit Bunjaku, Ilir Leci. Zgjedhjet janë mbajtur në Shkollën e Mesme “Ismail Qenali”, /GJILANI INFO/

Read More

Komuna e Kamenicës ka mbajtur procesin për zgjedhjen e Kryetarit dhe Anëtarëve të Këshillit Lokal në Berivojcë. Të pranishëm kanë qenë 28 pjesëmarrës në takim, ku me 28 vota është zgjedhur Kryetar i Këshillit Lokal Ilir Tahiri, ndërsa anëtarë të Këshillit janë zgjedhur Gëzim Islami, Ajet Shabani, Përparim Maliqi, Ramiz Kryeziu. Zgjedhjet janë mbajtur në Shkollën Fillore “Destanka Maksimoviq”./GJILANI INFO/

Read More

Gjimnazi “Zenel Hajdini” Gjilan Me pikëllim të thellë morëm lajmin për ndarjen e papritur nga ne, të kolegut Halil Xhelili; një njeri e mik i mirë, i pasionuar pas leximit e dijes; një intelektual me qëndrim të definuar prej intelektuali në rrafsh shoqëror, atdhetar e politik. Ndarja me Halilin shënon dhembje e mungesë për të gjithë ne që e njohëm, e patëm mik e bashkëpunëtor, prandaj Gjimazi organizoi mbledhje përkujtimore e nderuese për jetën dhe veprimtarinë e gjithanshme të Halilit tonë. Ngushëllime familjes Xhelili e miqëve! Ngushëllime kolegëve! Me pikëllim; Gjimnazi “Zenel Hajdini” Drejtori; Sami Hoxha

Read More

Naim Pira, drejtor për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural në Viti, ka pritur sot në takim z. Nderim Pasuli nga Caritasi Zviceran në Kosovë. Gjatë këtij takimi ata kanë bashkëbiseduar për bashkëpunimin e tyre, konkretisht për format dhe modaliteti e reja në fushën e bujqësisë dhe zhvillimit rural. Me këtë rast drejtori Pira, tha se kjo komunë me Caritasin Zviceran në Kosovë, ka realizuar projekte të mira të cilat sipas tij janë tregim i suksesit duke përmendur rastin e fabrikës së përpunimit dhe konservimit “Grasep” në Sllatinë të Vitisë. Ai tha se në këtë takim kanë marrë drejtori për…

Read More

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela, në një intervistë për “Syri TV” ka folur në lidhje me iniciativën “Ballkani i Hapur”, dhe zhvillimet tjera në rajon. Sela theksoi se fjalën e fundit për këtë iniciativë sa i përket hapësirës së shqiptarëve, duhet ta ketë Kosova, gjegjësisht kryeministri i saj, e jo kryeministri i Shqipërisë. “Nuk e di se çfarë i ka penguar shqiptarët që ta unifikojnë tregun e tyre. Askush nuk na ndalon që të kemi program kulturor të përbashkët. Dhe me këtë lejojmë që të na ndikojnë subkultura të vendeve tjera, dhe para perëndimit të dalim me…

Read More