Author: admin

Pas dy vitesh, përsëri është mbajtur Manifestimi Tradicional Kulturor “Ditët e Agimit 2022”. Ky manifestim si rëndomë ka nis me aktivitete sportive, përkatësisht Turnirin Memorial në Futboll të Vogël, me moton ”Edhe me Sport e Kujtojmë Agimin”. Nga ekipet pjesëmarrëse, vendi i parë i ka takuar ekipit “Beka Com”. Ka vazhduar pastaj me Flakadanët nga varri i Idriz Seferit deri te sheshi “Agim Ramadani” në shenjë përkujtimi të 114 dëshmorëve të rënë në Koshare, gjatë luftës 1999. Gjithashtu është shënuar edhe Dita e Shkollës e cila mban emrin e dëshmorit, Agim Ramadani. Kurse në krosin e vrapimit të lirisë…

Read More

Kosova ka shënuar përparim sa i përket lirisë së mediave, tregon Indeksi i Lirisë së Shtypit Botëror, i publikuar nga organizata Reporterët pa Kufij. Në këtë indeks, Kosova sivjet radhitet në pozitën e 61-të, në krahasim me pozitën e 78-të, që ka mbajtur në vitin 2021. Trendi i rritjes vjen pas rënies që ka shënuar vitin e kaluar – për tetë pozita – në krahasim me renditjen e vitit 2020. Por, edhe përkundër përparimit, Kosova vazhdon të mbetet në mesin e vendeve me “situatë problematike”, siç e vlerësojnë Reporterët pa Kufij. Në këtë kategori radhiten edhe vendet e tjera…

Read More

Pas 30 ditë agjërimi, myslimanët në mbarë botën sot festojnë Fitër Bajramin. Qytetarë të shumtë janë parë mëngjesin e së hënës në Xhaminë e Madhe në Prishtinë, për të falur namazin e Fitër Bajramit, ceremonia qendrore e së cilës u drejtua nga Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava. Namazi i Fitër Bajramit është falur në orën 06:09 të mëngjesit. Tërnava në mesazhin e Fitër Bajramit një ditë më parë u shpreh se festa e Fitër Bajramit është festë që troket tek te gjitha shtresat e popullatës me porosi e mesazhe të ngrohta gjithnjë në funksion të afrimit me rahmetin e…

Read More

FC Drita nuk ka arritur të marr më shumë se një pikë, Në përballje me Drenicën, FC Drita nuk arrijti të marr më shumë se një pikë. Edhepse në epërsi, futbollistet gjilanas pësuar gol në minutën e fundit të këtij takimi, për epilogun final, Drita – Drenica  1- 1. Drita ka shënuar avantazh në minutë ne 55-të përmes Krasniqit, kurse mysafirët shënuan në minutën e 90’ përmes Hamitit duke barazuar rezultatin. Tani FC Drita ka 56 pikë nga 32 ndeshje dhe mban pozitën e tretë të tabelës së klasifikimit. Takimi i radhës do të jetë derbi lokal. Gjilani –…

Read More

Në prag të festës së Bajramit, së bashku me donatorin AR Katana, shpërndamë edhe 138 pako ushqimore për shumë nëna vetushqyese e familje me asistencë sociale, përfshirë edhe ato të komuniteteve jo shumicë, numër ky simbolikë e Brigadës së UÇK-së “Agim Ramadani”. Në emër të komunës së Gjilanit, falënderoj pronarin e kompanisë, Muhamet Ajrullahu dhe të gjithë donatorët e tjerë për solidarizmin dhe humanizmin e treguar në muajin e shenjtë të Ramazanit, gjatë të cilit u shpërndanë 900 pako ushqimore. Alban Hyseni

Read More

Shoqata Humanitare Bamirëse “Bereqeti” sot ka përfunduar aksionin “Sofra e Ramazanit”, duke i dalë në ndihmë 245 familjeve në nevojë në Komunën e Gjilanit. Përfituesit kryesorë në këtë ditë të fundit të Ramazanit ishin familjet me jetimë të regjistruar në Këshillin e Bashkësisë Islame në Gjilan dhe familjet me gjendje të rënduar sociale. Shumica e këtyre familjeve u ndihmuan me pako ushqimore, që përbëheshin nga gjërat më elementare për sofrën e bajramit, si: miell, vaj, sheqer, kripë, makarona etj. Agim Hyseni, koordinatori i ShHB “Bereqeti” – dega në Gjilan, në ditën e fundit të Ramazanit ka falënderuar të gjithë…

Read More

Të nderuar vëllezër dhe motra! Nesër, më 02 Maj 2022 është dita e parë e Fitër-Bajramit, ndaj me këtë rast, kam kënaqësinë që në emër të Këshillit të Bashkësisë Islame në Gjilan dhe në emrin tim personal, t’i përgëzojë të gjithë besimtarët për përmbushjen e njërit prej obligimeve  kryesore të fesë islame, dhe t’ua uroj Fitër – Bajramin, duke e lutur Allahun e Madhërishëm që të na ketë pranuar agjërimin, lutjet, ibadetet dhe punët e mira që i kemi bërë gjatë këtij muaji në shenjë respekti ndaj Krijuesit Fuqiplotë. Muhamedi a.s. thotë: “Kush agjëron Ramazanin me besim dhe vetëllogaritje të sinqertë…

Read More

Në emrin tim dhe në emër të gjithë qytetarëve të komunës së Vitisë, u shprehi urimet më të përzemërta gjithë besimtarëve myslimanë dhe udhëheqësve të Bashkësisë Islame me rastin e Festës së Fitër Bajramit thuhet nw urimin e Sokol Halitit. Duke shënuar përfundimin e muajit të madhërishëm të Ramazanit, kjo festë sublimon të gjitha vlerat dhe mesazhet morale të këtij muaji, adhurimin e Zotit të kuptuar si dashuri, mirësi e mirëkuptim mes njëri tjetrit. Festa e Fitër Bajramit, karakterizohet edhe me humanitet duke ndihmuar familjet në nevojë. Prandaj pranoni urimet e mija më të sinqerta që këtë festë ta…

Read More

Aleanca e të Rinjve të Kosovës (ARK), Dega në Gjilan ka mbajtur Kuvendin Zgjedhor pas përfundimit të këtij procesi në nivel nëndegësh. Me votë unanime pozita e kryetares së ARK-së i është besuar aktivistes së kahershme të AAK-së, një studente e dalluar e drejtësisë, Arbesa Shehu. Po ashtu, AAK në Gjilan është në vazhdën e mbajtjes së Kuvendeve Zgjedhore nëpër nëndegë e të cilat i paraprijnë atij në degë.

Read More

Me qëllim të informimit të nxënësve, prindërve për mundësitë që ofrohen në shkollimin e mesëm të lartë, si dhe mundësitë për tregun e punës dhe përgatitjen për studime pas përfundimit të këtij shkollimi, shkolla e mesme teknike “Mehmet Isai” në Gjilan, për tri ditë rresht ka hapur dyert  për të gjithë nxënësit e klasave të nënta të komunës së Gjilanit, në kuadër të aktivitetit “ Dyert e hapura“. Të gjithë nxënësit vizitorë u njoftuan për së afërmi me lëmit/profilet e shkollës sonë për vitin shkollor 2022/23. Nxënësit e shkollave fillore “Rexhep Elmazi”, “Thimi Mitko” e “Zija Shemsiu”, janë pritur nga…

Read More