Author: admin

Çifti shqiptaro-ukrainas rrëfejnë historinë e tyre të pazakontë Klaudio Dana dhe Lena Salashnaya janë çifti shqiptaro-ukrainas që rrëfyen historinë e tyre të pazakontë, transmeton albinfo.ch. Thuhet se të dy janë takuar në Vlorë, ku punonin në të njëjtin vend, mirëpo ndonëse e kishin të ndaluar të dashuroheshin brenda stafit, ata ndoqën zemrën dhe prej vitesh tashmë janë bashkë. Lena kishte ardhur në Shqipëri shumë vjet më parë, duke përcjellë disa turistë ukrainas në qytetin e Vlorës, si pjesë e guides turistike, ku aty takoi edhe Klaudion dhe filluan lidhjen e tyre papritur. Fillimisht familja e vajzës ukrainase nuk e…

Read More

Në Viti është arrestuar një person i dyshuar meqë gjatë kontrollit në lokalin e tij janë gjetur duke luajtur bixhoz disa persona, njofton policia. Thuhet se janë konfiskuar 1291 çipa për këtë veprimtari, katër palë letra, dhe 955 euro. Ndërkaq me vendim të prokurorit i dyshuari është dërguar në mbajtje./Gjilani Info/ 

Read More

Jeta pas grilave nuk është aspak e lehtë, dhe pendesa është e menjëherëshme. Pavarësisht kushteve dhe trajtimit të pranueshëm në institucionet ku kryhen dënimet, mesazhi që vjen nga atje, nga gratë që kryen akte të rënda  në rrethana të ndryshme, është se vrasja asnjëherë nuk duhet parë si zgjidhje e problemit. Kartolina, tash e 10 vjet është dhurata më e çmuar e saj. Vajza që e la 11 muajshe, nuk harron në asnjë ditëlindje ta urojë nënën e saj. Dënim për herë të dytë mbetet dyshimi nëse do të vazhdojë të marr kartolina nga vajza pasi ajo do të…

Read More

Një aksident trafiku me pasojë vdekjen e një personi ka ndodhur në rrugën Gjilan – Kamenicë, afër fshatit Ranillug. Policia e Kosovës ka konfirmuar se në aksident janë përfshirë dy automjete, kurse viktima (70-vjeçar) me urgjencë është dërguar në qendrën spitalore në Gjilan, por edhe përkundër ndihmës së ofruar ai ka ndërruar jetë. “Lëndime ka pësuar edhe pasagjeri që ishte me të në veturë”, ka thënë Ismet Hashani, zëdhënës i policisë për rajonin e Gjilanit. “Njësitet e komunikacionit rrugor janë duke i udhëheq hetimet rreth këtij aksidenti të rëndë”, ka shtuar ai.

Read More

DITËT E AGIMIT 2022 1,2 dhe 3 Maj 2022 në vendlindjen e Heroit Agim Ramadanit në Zhegër, pas dy viteve 2020 dhe 2021, sërish organizohet Manifestimi Tradicional Kulturor “Ditët e Agimit 2022”. Agjenda: 1 Maj 2022 Ora 9:00 organizohet Turniri Memorial në Futboll të vogël me moton ” Edhe me Sport e Kujtojmë Agimin. Pritet të marrin pjesë me dhjetra e dhjetra ekipe nga Kosova, Kosova Lindore dhe Maqedonia e Veriut. Ora 19:30 organizohen Flakadanët nga varri i Idriz Seferit deri te sheshi Agim Ramadani në shenjë përkujtimi të 114 dëshmorëve të rënë në Koshare gjatë luftës 1999. 2…

Read More

Popullata civile ishte e pambrojtur edhe për faktin se ushtarakisht nuk ishim të barabartë me armikun, andaj viktimat ishin kryesisht civile. Ditën e 30 prillit te vitit 1999, në Llashticë forcat serbe sulmuan banorët. Ata së pari i vranë, më pas dogjën kufomat, rrënuan shtëpinë dhe viktimat u varrosën në gërmadhat e shtëpisë së tyre. Ajo që dikur ishte streha e tyre e sigurt, u bë varri. Ata u varrosën në vendin ku jetuan, aty ku përjetuan gëzimin e hidhërimin, aty ku dikur lindi jeta u bë morti. Të mbijetuarit rrëfejnë për tmerrin që përjetuan gjersa familjarët e tyre…

Read More

“Të rinjtë gjilanas po vazhdojnë të na bëjnë krenar çdo ditë e më tepër me sukseset e tyre në fushën e arsimit”, ka shkruar në profilin e tij, kryetari i komunës së Gjilanit, Alban Hyseni. Ja postimi i plotë: Tre matematikanët e rinj, Yllkë Jashari, Viol Guda dhe Lum Jerliu, koordinatorin e olimpiadave të matematikës së Gjilanit Prof. Festim Shkodra dhe drejtorin e Gjimnazit të Shkencave Natyrore “Xhavit Ahmeti” Bekim Mustafa, i prita në takim bashkë me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Selvete Sylejmani. Këta nxënës janë pjesë e ekipit gjashtë anëtarësh të Kosovës që do të marrë…

Read More

Laura Fazliu ka arritur të fitoj medalje në Kampionatin Evropian që po mbahet në Sofje të Bullgarisë. Xhudistja nga Kosova arriti deri në finale, por ishte e pafat pasi e humbi këtë finale nga xhudistja britanike Gemma Howell. Gjithsesi Laura në këtë evropian arriti të fitoj medaljen e argjendtë edhe pse nuk ishte ndër konkurrentet favorite për të fituar medalje. 21-vjeçarja me këtë medalje ka arritur suksesin më të madh deri më tani në karrierën e saj. Deri në finale, Laura shkoi pasi mposhti izraeliten Kerem Primo, britanikek Lucy Renshall, çeken Renata Zachova dhe spanjollen Cristian Cavana Perez.

Read More

“Me pikëllim të thellë sot mora lajmin për ndarjen nga jeta të mësuesit dhe artistit Muhabi Ferizi, i cili me veprat e tij la gjurmë të pashlyeshme në sistemin arsimore dhe në kulturën e qytetit të Vitisë e me gjerë. Sot familja Ferizi humbi më të dashurin e tyre, ndërsa ne si Viti kemi humbur një arsimtarë dhe artist të dalluar. E nderuar familja Ferizi, në emër timin personal dhe stafit komunal të Vitisë, i’u shprehi ngushëllimet e mia më të sinqerta juve, miqëve, kolegëve dhe gjithë juve qytetarë vitias” thuhet në fjalët ngushëlluese të kryetarit të Komunës së…

Read More

NGA: HEJZA ART Artistët, përmes artit të vet, gjithnjë e kanë synuar më të mirën e botës! Deri te kjo e mirë artistët kanë hapëruar në dy kahe: njëri kah i artistëve është angazhuar për të qenë sa më të denjë në përfaqësimin e botës (reprezentativ), ndërsa kahu tjetër ka qenë i artistëve ithtarë të transformimit të botës kah më e mira, më e bukura, më dinjitozja! Artistët që e kanë mëtuar dhe që në njëfarë forme e kanë arritur këtë synim, janë quajtur avangardë. Artistët reprezentativë janë llogaritur ajo avangardë artistësh që në art kanë sjellë stile dhe teknikë…

Read More