7.6 C
Gjilani
Tuesday, March 20, 2018

Sahara ka qenë e gjelbëruar dhe e populluar nga njerëzit

  Dikur, rreth 12000 dhe 5000 vite më parë, Sahara ka qenë e populluar dhe mbuluar me gjelbërim të dendur, sipas ADN-së, ku ndodhet e...

Thirrja e parë telefonike në botë, cilat ishin fjalët e para

  Ato u thanë nga Aleksandër Graham Bell, shpikësit të telefonit, me dhjetë mars të vitit 1876, shkruan americaslibrary Ai e thirri asistentin e tij, Tomas Uatson...

Magjia e liqeneve shumëngjyrëshe të Australisë

  Nuk bëhet fjalë as për haluçinacione dhe as për imazhe të modifikuara në Photoshop. Në South Australia ujërat e liqeneve marrin ofrojnë një pamje...

Lind qengji me 5 këmbë, e ëma e braktis pas lindjes

  Mendoni se i keni parë të gjitha. Akoma jo sepse ka lindur qengji me 5 këmbë. Qengji ka lindur 2 javë më parë në një...

Trekëndëshi i Bermudës, imagjinatë apo realitet?

  Legjenda thotë se rajoni nëntropikal i Trekëndëshit të Bermudës në Atlantikun e Veriut është vend i qindra fatkeqësive tragjike dhe të pashpjeguara. Historitë që rrethojnë...

Birra më e lirë në botë

  Për të zgjeruar njohuritë e të dashuruarve të birrës, Lonely Planet bëri një studim se ku shitet birra më e lirë në botë. Pra, nëse...

FBI besonte se ekzistonte edhe një Tito tjetër

  Më 20 prill 1955, Marian John Markul hyri në zyrën e FBI-së në LoS Anxhelos dhe tregoi një histori tronditëse. Njeriu i cili përfaqësohej atëherë...

Kinezët ndërtojnë pallatin 30 katësh për 360 orë

  Kinezët ndërtojnë pallatin 30 katësh për 360 orë (VIDEO) Pëlqej 0 Kinezët po befasojnë gjithë botën për keq ose për mirë. Kësaj radhe ata...

50 kuriozitete të rralla nëpër botë

  Shpesh njerëzit takohen me kuriozitete të rralla që ndodhin nëpër Botë. Disa mbesin mister kurse disa të tjera shpjegohen në mënyra të ndryshme, më...

Qeni udhëton 180 km për të gjetur pronarin e tij

  Një qen ka arritur që të udhëtojë vetëm me tren për rreth 180 km, madje edhe duke ndryshuar stacione për të gjetur pronarin e...
-->