7.6 C
Gjilani
Wednesday, May 23, 2018

Çka duhet të dini për presionin e lartë të gjakut

  Hipertensioni apo presioni i lartë i gjakut është një sëmundje shumë e përhapur. Hipertensioni zakonisht është një sëmundje e trajtueshme, mirëpo kërkon mjekim të vazhdueshëm,...

Hudhra dhe portokalli e ulin rrezikun e sulmit të zemërs

  Sulmi në zemër është emergjencë mjekësore dhe duhet të trajtohet menjëherë. Sulmi në zemër ndodh si pasojë e mungesës së gjakut në zemër, ndërkaq mund...

Këto janë efektet negative të sheqerit

  Secili prej nesh duhet të dijë se çfarë efektesh ka sheqeri në dhëmbët tonë dhe në trupin tonë. Sheqeri përshpejton plakjen e lëkurës, para së...

Përfitimet shëndetësore të bukës së misrit

  Misri vazhdon të jetë numër një për të mbajtur konstant nivelin e kolesterolit në gjak, pasi ul ndjeshëm nivelin e yndyrës. Ai luan rol...

Për të sëmurët nga diabeti: midis dy racioneve hani këto ushqime

  Kontrolli i ushqimit nuk do të thotë që duhet patjetër të rrini të uritur midis dy racioneve. Diabeti është sëmundje e cila kërkon rregullim të...

Zarzavatet e gjelbra, të mrekullueshme për mbrojtjen e shikimit

  Sallata e gjelbër, spinaqi dhe lakra, së bashku me perime të pasura me nitrate si panxhari, e zvogëlojnë rrezikun nga glaukoma. Glaukoma është një gjendje...

Sallatë me lakër të kuqe dhe arra, mrekulli për shijen dhe shëndetin

  Lakra e kuqe shpesh përdoret për të zëvëndësuar sallata të ndryshme, por kjo perime është e nënvlerësuar. Lakra e kuqe është më e fuqishme se...

Produktet ushqimore që luftojnë diabetin

  Mjekët endrokrinologë në Shqipëri pohojnë se periudha e verës është tepër e vështirë për të sëmurët me diabet. Gjendja e tyre rëndohet edhe për...

Ushqimet që ndihmojnë në uljen e tensionit të gjakut

  Tensioni i lartë i gjakut, i njohur si vrasës i qetë, po godet gjithnjë e më shumë popullsinë e re. Ai mund të shkaktojë...

Diabeti, ushqimet dhe perimet që e luftojnë

  Në mbarë botën po jepet alarmi se diabetikët po shtohen në masë. Edhe Shqipëria, pavarësisht shifrave të deritanishme, duket se nuk bën ndonjë dallim...
-->