7.6 C
Gjilani
Tuesday, March 20, 2018

Shkencëtarët: Uji në hënë është i përhapur

  Sipas një studimi të kohëve të fundit, uji është i përhapur në tërë sipërfaqen e Hënës dhe mund të përdoret në misionet e ardhshme. Uji...

NASA zbulon ujë në një ekzoplanet sa gjysma e Saturnit

  Një ekzoplanet sa gjysma e madhësisë së Saturnit, i cili ndodhet 700 vjet drite larg tij, ka ujë në atmosferë, njoftoi Agjencia amerikane e...

ShBA: Test i raketës së re masive të kompanisë SpaceX

Kompania SpaceX e ka testuar një raketë të re masive, që është njëra nga më të mëdhatë, e cila është lansuar gjatë disa dekadave...

Sondat e ardhshme të planetëve frymëzohen nga… lakuriqët e natës!

Lakuriqët e natës frymëzojnë radarët që do të përdoren për të vëzhguar nëntokën e Marsit dhe të planetëve të tjera të Sistemit Diellor për...

Shkenca zbulon erëzën që lufton obezitetin

  Duket e pabesueshme por tashmë po e konfirmon edhe shkenca! Sipas tyre, piperi i zi mund të ndihmojë në luftën kundër obezitetit, problem ky i...

Dhjetë zbulimet shkencore më të rëndësishme për vitin 2017

Revista Science ka publikuar 10 zbulimet shkencore më të rëndësishme për vitin 2017. Përplasja e yjeve. Në vitin 2017 zbulimi më i madh i realizuar...

Shtresat e akullit në Mars mund të jenë burime uji për njerëzit

Shtresat e mëdha të akullit të vërejtura në Mars, mund të jenë burim potencial i ujit për njerëzit që zhvillojnë eksplorime në të ardhmen,...

Sistemi diellor po zgjerohet

  Dielli po e zvogëlon tërheqjen mbi planetet, orbitat e të cilëve po zgjerohen gjithnjë e më shumë, njësoj sikur sistemi diellor të ishte duke...

NASA zbuloi një rrjet kanalesh nëntokësore akulli në Hënë

  Një anije e NASA-ës që orbiton vazhdimisht rreth satelitit tonë natyral zbuloi disa puse të vegjël në një krater afër polit verior të Hënës...

Kur do t’i dërgojë NASA robotët në Titan

NASA do të përdorë robotët për dy misionet e saja në kuadër të programit “New Frontiers”. Njëri prej tyre do të përdoret për të mbledhur...
-->