7.6 C
Gjilani
Tuesday, March 20, 2018

Mario Vargas Llosa: Dashuria është eksperienca më e pasur

  Me 59 libra në një periudhë 55-vjeçare, shumë e mendojnë se Mario Vargas Llosa duhet të pushojë, por peruani i vetëm që ka fituar...

53 vjet nga vdekja e Fan Nolit

  Sot bëhen 53 vjet nga vdekja e Fan Stilian Nolit. Regjimi zogist i rikthyer me të ashtuquajturën Fitoren e Legalitetit më 24 dhjetor të...

Teksti i Ismail Kadaresë, nga data 13 mars në Francë

  Nga data 13 e deri me 18 mars, Théâtre le Colombiers në Francë do të mirëpresë një tekst shqiptar. Adaptuar nga romani i Ismail Kadaresë...

Kosova – vilajeti, krahina dhe republika

Në shumë kultura të vjetra, rrethi i përqendruar mbahet si një simbol që ka aftësinë për të mbledhur energjitë e liga në qendër të...

“Një natë në hotel”, shfaqje që u dha sonte para publikut Gjilanas për festen...

  Teatri i Qytetit të Gjilanit, sonte ka dhënë shfaqjen “Një natë në hotel” me tekst të Muharrem Shahiqit, i rishkruar nga Agush Mulliqi dhe...

Shkolla e Artit në Gjilan organizon ekspozitë në 10 vjetorin e pavarësisë

  Në Qendrën e Rinisë në Gjilan, sot në kuadër të shënimit të 10-të vjetorit të pavarësisë së Republikës së Kosovës, është hapur ekspozita me...

Promovohet libri “Dëshmi për Kohën”, për kontributin e Bashkësisë Islame të Gjilanit në vitet...

  Në vigjilie të dhjetë vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, sot, në Komunën e Gjilanit në një audiencë me përfaqësim nga institucione të ndryshme të...

Libri “Hapësira negative” i Luljeta Lleshanakut, botohet në Angli

  Sapo ka dalë në treg, libri me poezi në gjuhën angleze “Hapësira negative” i poetes Luljeta Lleshanaku, botuar nga shtëpia botuese Bloodaxe në Mbretërinë...

Borges: Libri është instrumenti më i mahnitshëm i njeriut

  Jorge Luis Borges është shkrimtari më i famshëm argjentinas, i njohur për tregime të shkurtra dhe si një poet e eseist. Ai fillimisht kreu studimet...

Vepër me vlera të veçanta kombëtare dhe fetare

Në fund të vitit 2017, autorët e mirënjohur të shumë  shkrimeve, kushtuar veprimtarëve të mërgatës shqiptare dhe të disa personaliteteve kombëtare të anatemuar nga...
-->