7.6 C
Gjilani
Thursday, April 19, 2018

Shkëputja e Luginës së Preshevës nga përbërja e Kosovës më 1912

  Lugina e Preshevës gjatë shekullit XIX Më 3 shtator të vitit 1843, magjistri i gjeologjisë Warington Wilkinson Smyth si stipendist i Universitetit të Kembrixhit ishte...

Serbia lë pa dokumente personale qytetarët e Luginës, të zhvendosur në Kosovë

Ligji për qëndrim të përhershëm dhe të përkohshëm në Serbi, i miratuar në vitin 2011, po ua pamundëson qytetarëve të Luginës së Preshevës që...

Dy nxënëse nga shkolla e Preshevës sjellin dy çmime për mjekësinë

  Muaji mars sjell dy çmime shumë të mëdha dhe vlerësues për nxënësit e mjekësisë në Preshevë.

Me 24 Mars, Qendra për ndërrime Pozitive me kryetar...

Avokati i popullit kërkon legalizimin e shqiptarëve nga Lugina e Preshevës

  Në Kosovë Avokati i Popullit u kërkoi të premten autoriteteve pajisjen me dokumente personale të shqiptarëve nga Presheva, Medvegja dhe Bujanoci, tri komuna me...

PVD dega në Bujanoc pretendon reforma brendapartiake dhe largimin e Riza Halimit?

  Në opinionin me titullin “Komunikim dhe Strukturim” të Ragmi Mustafës, nënkryetar i parë i PVD-së në Bujanoc, të publikuar në portalin e cila menaxhohet...

1 vjetori i prishjes së koalicionit APN-PVD, Kryetari Arifi mesazh për Halimin

  Kryetari i komunës së Preshevës Shqiprim Arifi në profilin e tij në Facebook ka shkruar për 10 marsin, vitin e kaluar kur u shkarkua...

Arifi: Koha është të ndërtojm një politik prosperuese në bazë të meritokracisë

  Kryetari Shqiprim Arifi me rastin e nënshkrimit të marrëveshjes politike me LrPDSh ka publikuar një deklaratë për qytetarët e Komunës së Preshevës: Shkrimi i plotë...

Hoxhaj takon kryetarin Arifi: Qeveria mbështet projekte konkrete për shqiptarët në Preshevë

Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, ka pritur në takim kryetarin e Komunës së Preshevës, Shqipërim Arifi, të cilin e ka përgëzuar për...

Dorëzimi i çelësave të shtëpisë për familjen e Asmir Salihut në Bilaç

  Këtë javë në një ceremoni simbolike ju dorëzua shtëpia e ndërtuar Familjes Salihu nga Bilaçi. Ndërtimi i shtëpisë për Familjen e Asmir Salihut u realizua...

Pesë vjet nga heqja e lapidarit të UÇPMB-së

  Sot janë bërë pesë vjet nga largimi i pllakës përkujtimore të dëshmorëve të kombit të rënë në luftën e UÇPMB-së. Atë ditë, një numër shumë...
-->