7.6 C
Gjilani
Tuesday, March 20, 2018

Kush është Gina Haspel, kryespiunia e re e Amerikës

Oficerja e inteligjencës, Gina Haspel u emërua si drejtoreshë e CIA-s në Amerikë dhe zëvendëson Mike Pompeo, i cili do të marrë postin e...

Republikanët thonë se nuk ka pasur bashkëpunim në mes të Rusisë dhe Trumpit

Republikanët në Komitetin e Inteligjencës së Dhomës së Përfaqësuesve kanë thënë se paneli ka përfunduar hetimet mbi përfshirjen e Rusisë në zgjedhjet e vitit...

ShBA dhe Rusia lidere në shitjen e armëve në botë

Shtetet e Bashkura mbesin lidere në botë për shitjen e armëve, duke llogaritur 34 përqind të shitjeve globale në pesë vjetët e fundit, thuhet...

Trump: Bisedimet me liderin verikorean do të jenë “jashtëzakonisht të suksesshme”

Presidenti amerikan, Donald Trump, i ka parashikuar bisedimet me liderin verikorean, Kim Jong Un, si “jashtëzakonisht të suksesshme”. Lideri amerikan ka thënë më 10 mars...

Një turk dënohet me burgim të përjetshëm 53 herë

Një shtetas i Turqisë është dënuar me 53 herë me burgim të përjetshëm për sulmin me bomba të vitit 2013, ku u vranë dhjetëra...

Tillerson: ShBA po shqyrton sanksione shtesë kundër Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, tha se Shtetet e Bashkuara po konsiderojnë sanksione shtesë kundër individëve rusë, pas akuzave se administrata është vonuar...

Pence: ShBA do zgjidhje paqësore me Korenë Veriore

Nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara, Mike Pence, tha se Uashingtoni dëshiron të çmontojë paqësisht programin bërthamor të Koresë së Veriut, por paralajmëroi Phenjanin të...

OKB: Këshilli i Sigurimit debaton për Kosovën

Në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara sot më vonë gjatë ditës, debatohet për situatën në Kosovë. Në këtë kuadër, do të diskutohet për...

OKB shpreh shqetësim për krizën humanitare në Siri

Këshilltari për çështje humanitare i Kombeve të Bashkuara, Jan Egeland, tha se dërgesat e ndihmave për qindra-mijëra civilë të bllokuar brenda “zonave të rrethuara”...

Shefat e agjencive të inteligjencës ruse kanë qëndruar në Uashington

Drejtorët e tri agjencive kryesore të agjencive të inteligjencës dhe spiunimit, kishin udhëtuar në Uashington të Shteteve të Bashkuara gjatë ditëve të fundit, në...
-->