7.6 C
Gjilani
Wednesday, May 23, 2018

Njihuni me fqinjët!

  Fizikisht njerëzimit me teknologjinë aktuale i duhen miliona e miliona vite që të shkëputet nga galaksia e vet dhe të udhëtojë drejt galaksive fqinje. Megjithatë,...

Shkencëtarët zbulojnë ujë në planetin e largët

  Sa më shumë përparon teknologjia, aq më shumë shtohet kureshtja njerëzore për të mësuar më tepër për planetet e largëta. Me vendosjen në hapësirë të...

Alienët nuk fluturojnë dot!

  Sa herë që përmendet fjala “Alienë” në mendjet tona riprodhohen imazhet hollivudiane të një disku fluturues dhe një teknologjie të prodhuar nga qënie shumë...

Diçka po i afrohet Sistemit Diellor …

  Ylli i shkëlqyeshëm "Glisi 710" do të arrijë sistemin e Diellit dhjetëra- mijëra vjet më herët sesa besohet, thonë studiuesit spanjollë. Sipas llogaritjeve të reja...

Jeta në Hënë mund të vrasë

  Njerëzit me dekada të tëra kanë ëndërruar se një ditë mund të kolonizojnë satelitin tonë të vetëm, por një studim i fundit tregon për...

Jeta në Hënë mund të vrasë

  Njerëzit me dekada të tëra kanë ëndërruar se një ditë mund të kolonizojnë satelitin tonë të vetëm, por një studim i fundit tregon për...

Dhjetë zbulimet shkencore më të rëndësishme për vitin 2017

  Revista Science ka publikuar 10 zbulimet shkencore më të rëndësishme për vitin 2017. Përplasja e yjeve. Në vitin 2017 zbulimi më i madh i realizuar...

Zbulim i madh nën sipërfaqen e Hënës (Foto)

  Shkencëtarët kanë gjetur një mineral të rrallë në meteorët lunarë që sugjerojnë se uji i akullt mund të fshihet nën sipërfaqen e Hënës. Një studim...

Zbulohet misteri i krahëve të insekteve

  Qindra miliona vjet më parë, dy inde janë shkrirë për të formuar krahët e bletëve të lashta, tregon një eksperiment gjenetik. Në studimin e publikuar...

Hënat misterioze të Marsit janë krijuar nga përplasja e dhunshme

  Planeti i kuq ishte goditur nga një objekt i madh sa gjysma e tij, duke krijuar re të mëdha të mbetjeve që më vonë...
-->