Ballina » Opinione

Opinione

Si të mbrohet epoka e luftës çlirimtare?

Si të mbrohet epoka e luftës çlirimtare?

May. 3 | Shkruan: Florim ZEQA Kuvendi i Republikës së Kosovës, i ka “hapë” rrugën themelimit të Gjykatës Speciale (të njëanshme) për krimet e luftës në Kosovë. E quajta kështu të njëanshme, për arsye se kjo Gjykatë nuk parasheh të gjykohen...

Papunësia, kjo plagë që po na vret

Papunësia, kjo plagë që po na vret

May. 2 | Shkruan: Kushtrim GAShI Na ka sjellë varfëri dhe dëshpërim. Na ka humbur besimin dhe na ka vrarë shpresën. Po na vret edhe te ardhmen. Kosova edhe pse ka popullsinë me të re në kontinentin e vjetër, edhe pse qytetarët e saj flenë mbi arë,...

Letër e hapun fqiut tim serb

Letër e hapun fqiut tim serb

Apr. 24 | Sami Repishti Fqiu i im i vjetër: Nji vjet ma parë, kur dimni paloste krahët e bardhë e toka e jonë shkrihej për lulëzim e fllad pranveror, ti erdhe në Kosovë. Të pashë që kalove i harlisun nëpër rrugët e sheshet kosovare, i veshun me rrobe...

Fantazma e Millosheviqit dhe zgjedhjet serbe

Fantazma e Millosheviqit dhe zgjedhjet serbe

Apr. 23 | Shkruan: Gordana KNEZHEVIQ (gazetare e Radios Evropa e Lirë) Për shumëkënd, Sllobodan Millosheviqi edhe më tej është “kasapi i Ballkanit”, njeriu i akuzuar për organizimin dhe kontrollimin e gjenocidit dhe krimeve të tjera gjatë luftërave...

Papunësia, kjo plagë që po na vret

Papunësia, kjo plagë që po na vret

Apr. 21 | Na ka sjellë varfëri dhe dëshpërim. Na ka humbur besimin dhe na ka vrarë shpresën. Po na vret edhe të ardhmen. Kosova, edhe pse ka popullsinë me të re në kontinentin e vjetër, edhe pse qytetarët e saj flenë mbi ar, argjend, plumb, zink, krom,...

Kosova qeveriset nga ndërkombëtarët, shfrytëzohet nga armiqtë e saj shekullor !

Kosova qeveriset nga ndërkombëtarët, shfrytëzohet nga armiqtë e saj shekullor !

Apr. 19 | Shkruan: Florim Zeqa  Kosova e “pavarur”, 17 vite pas çlirimit, me prezencën e fuqishme politike dhe ushtarake ndërkombëtare, me një qeveri të papërgjegjshme ndaj qytetarëve të saj dhe servile ndaj ndërkombëtarëve, për më tepër...

Pse po tatohen shtëpitë e boshatisura të mërgimtarëve ?

Pse po tatohen shtëpitë e boshatisura të mërgimtarëve ?

Apr. 17 | Shkruan: Azem OSMANI Çka do që të them për kontributin e mërgimtarëve tanë është e tepërt, sepse kjo gjë është e njohur për të gjithë. Ata jo vetëm që ndihmuan atdheun e tyre gjatë periudhës së okupimit dhe periudhës së luftës,...

Largimi i kusarëve politik, shpëtim për vendin

Largimi i kusarëve politik, shpëtim për vendin

Apr. 8 | Shkruan: Florim ZEQA Qytetarët e Kosovës të dëshpëruar në shtetin e tyre, e shohin liberalizimin e vizave si të vetmin shpëtim për largim nga vendlindja, ngase shteti i tyre nuk ju ofron më asgjë të mirë; as punësim, as arsim cilësor, as...

AGIM RAMADANI-VULOSI BASHKIMIN KOMBËTAR, MË 1999 NË KOSHARE

AGIM RAMADANI-VULOSI BASHKIMIN KOMBËTAR, MË 1999 NË KOSHARE

Mar. 28 | Shkruan: Ramiz BOJAJ Heroi Agim Ramadani, me veprën dhe guximin e tij, shkroi pavdekësinë në faqet më të ndritura të historisë së lirisë së kombit shqiptar. Beteja e Koshares, e cila identifikohet me thyerjen e kufirit shqiptaro-shqiptar ,...

Ta thërrasim arsyen

Ta thërrasim arsyen

Mar. 20 | Shkruan: Ndue UKAJ Zhurma është karakteristikë e jetës sonë. E ndeshim kudo: në institucione, rrugë, kafe, punë, aeroport, sholla, biblioteka, universitete. Nëse kjo s’është çështje e karakteri, është mungesë e sensit estetik të refuzimit...