7.6 C
Gjilani
Thursday, April 19, 2018

Poezitë e Naime Beqirajt edhe në prestigjiozen “The Year of the PoetV”

  Poetesha Naime Beqiraj ka botuar në revistën e njohur “The Year of the Poet V” të korporatës botuese “Inner Child Press International LTD”, me...

Portreti i një aktori dhe regjisori gjilanas – Kenan Gurgurovci

Kenan Gurgurovci është aktor i talentuar, profesionist, i diplomuar në Shkollën Akademi të Aktrimit në Prishtinë, në Klasën e mësimdhënësit -aktor shumë i njohur...

Figura e Adem Jasharit në optikën hulumtuese -studimore të Fehmi Ajvazit

Kohë më parë Fehmi Ajvazi ,shkrimtar dhe publicist i njohur, nxori në dritë librin studimor me titull:Figura e Adem Jasharit,botues “Lena Graphic Design”, Prishtinë...

Viti: Fitues i vendit të parë për recitim Jetmir Elezi nga Kaçaniku

  Në kuadër të aktiviteteve që po zhvillohen me rastin e manifestimit tradicional kulturo-sportivë “Flakadani i Karadakut 2018”, në program, sot, kanë qenë garat rajonale...

Lala: Janë bërë përgatitjet për manifestimin tradicional,- “Flakadani i Karadakut 2018”

  Drejtoria për Kulturë Rini e Sport në Viti, ka bërë të ditur se janë bërë të gjitha përgatitjet e duhura për hapjen e Manifestimit...

Së shpejti romani më i ri nga Jusuf Buxhovi

“Dushkaja”, është romani më i ri i autorit Jusuf Buxhovi, që pritet të publikohet së shpejti. Një metaforë letrare për vendin magjik, ku bota kthehet...

Përfundimi i veprës “Lufta dhe Paqja”, Tolstoit iu deshën 6 vjet

  Leon Tolstoi konsiderohet si një nga shkrimtarët më të mëdhenj botëror, kurse vepra e tij “Lufta dhe Paqja” konsiderohet si një nga kryeveprat e...

“Kanuni i Lekë Dukagjinit” në gjuhën gjermane

Konsullata e Republikës së Kosovës në Cyrih në bashkëpunim me edicionin  Xenia Luzern-Klinë, me datën 24 mars, do të bëjë  promovimin e “Der Kanun”...

Mario Vargas Llosa: Dashuria është eksperienca më e pasur

  Me 59 libra në një periudhë 55-vjeçare, shumë e mendojnë se Mario Vargas Llosa duhet të pushojë, por peruani i vetëm që ka fituar...

53 vjet nga vdekja e Fan Nolit

  Sot bëhen 53 vjet nga vdekja e Fan Stilian Nolit. Regjimi zogist i rikthyer me të ashtuquajturën Fitoren e Legalitetit më 24 dhjetor të...
-->