7.6 C
Gjilani
Wednesday, May 23, 2018

Mali i Zi feston 12 vjetorin e pavarësisë

Podgorica zyrtare sot shënon Ditën e pavarësisë. Në referendumin e mbajtur më 21 maj të vitit 2006, më se 55.5 për qind të qytetarëve...

Në Shqipëri së shpejti kompani ajrore ‘Low Cost’

  Në tregun shqiptar, vërtetë kemi katër kompani që fluturojnë drejt Italisë, por asnjëra prej tyre nuk është me kosto të ulët Autoriteti Aviacionit Civil Shqiptar...

E dhimbshme: Prindërit shqiptarë shesin vajzat e tyre te serbët (VIDEO)

  Ky dokumenatar trajton fenomenin e martesave ndërmjet vajzave nga Shqipëria e Veriut (kryesisht) me meshkuj serb ne zonat rurale të Kosovës. Në këtë dokumentar ju...

Ziadin Sela komenton propozimin “Republika Ilindenska Makedonija”

  Lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela në Ohër ka thënë se është shumë e rëndësishme nëse ekziston marrëveshje mes Greqisë dhe Maqedonisë dhe...

Hahn: Maqedonia dhe Greqia janë në rrugë të mirë

  Portali MKD citon eurokomisionerin Johannes Hahn të ketë thënë se Maqedonia dhe Greqia janë në rrugë të mirë për ta zgjidhur çështjen, pr ende...

Teuta Arifi shfaq ambicie për president shteti

  Kryetarja e komunës së Tetovës, njëherit edhe nënkryetare e BDI -së sot ka dhënë një lajm të madh për shqiptarët e Maqedonisë. Ajo sot në...

Vuçiq tregon se si luante dikur shah me shqiptarët

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se dikur luante shah vazhdimisht me shqiptarët. Duke folur për Klan Kosovën, ai deklaroi se kundërshtarët më të...

“Grekët e pavarur” janë kundër termit “Maqedonia” “Grekët e pavarur” janë kundër termit “Maqedonia”

  Partneri i koalicionit në Qeverinë greke, “Grekët e pavarur”, lideri i të cilëve është ministri i Mbrojtjes, Panos Kammenos, nuk heq dorë nga pozita...

“Emri”, VMRO-ja kërkon takim urgjent të liderëve

  VMRO-DPMNE-ja opozitare kërkon takim urgjent të liderëve ku kryeministri Zorean Zaev dhe ministri i jashtëm Nikolla Dimitrov do të raportonin rreth negociatave për zgjidhjen...

Ligji për gjuhën shqipe do të dërgohet për publikim në Gazetën Zyrtare

  Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, ka thënë se Ligji për përdorimin e gjuhëve do të dërgohet për publikim në Gazetën Zyrtare, kur...
-->